niedziela, 20 lutego 2011

Z minionego tygodnia…


CHOJNICE
Po poniedziałkowej sesji, co niektórym przypomniały się sesje Rady Miejskiej z lat 90-tych. Ja nie pamiętam, jestem za młody:) Dla mnie sesja Rady Miasta jest naturalną areną dyskusji i ścierania się stanowisk. I nie zgodzę się w tym miejscu ze słowami przewodniczącego Rady, że czas na dyskusję to posiedzenia komisji. Po pierwsze nie ma tam wszystkich radnych, po drugie sesja nie ma polegać wyłącznie na głosowaniach.

Most zwodzony
Niektórzy chcieli, by w głosowanie nad przekazaniem dodatkowych środków na most zwodzony było imienne. Tak, by można było zinterpretować kto był „za”. Ostatecznie za było 15 radnych, wstrzymało się 4. Dwóch radnych nie głosowało. Znamienny jest fakt, że nie głosował przewodniczący komisji budżetowej Pan Marian Rogenbuk. Czy to miał być jego gest sprzeciwu? Ciekawe?

Przedszkola
Nawiązując do dzisiejszego artykułu na Chojnice.com.(  http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Sciezka-sadowa-jest-otwarta/3333 )
Panie Burmistrzu, mam pytanie, gdzie dyskusja przed podejmowaniem działań, gdzie dialog, o którym tak pięknie Pan przypominał na ostatniej sesji. Jeśli mamy oszczędzać na najmłodszych obywatelach naszego miasta, to chyba coś jest nie tak. Przekazujemy dodatkowe środki na budowę mostu, a zabieramy przedszkolakom. Zgodzę się z Panem, że zmowa cenowa jest sprzeczna z ideą wolnego rynku. Ale zmiana reguł gry w czasie gry, też nie jest fair. Kolejna sprawa to realizacja zadań publicznych przez te podmioty. Wiadomo, że ostatecznie za zmniejszenie dotacji zapłacą rodzice przedszkolaków, bo taki jest właśnie wolny rynek. Mam jednak nadzieję, że wspólnie, w ramach dialogu i wspólnych działań ta sprawa zostanie wyjaśniona. Straszenie sądami nie jest dobrym rozwiązaniem. To ostateczność!

POLSKA
Parytety?!? 31 Stycznia Prezydent RP podpisał pakiet ustaw wyborczych, w których znalazł się zapis o parytetach kobiet na listach wyborczych. Czytaj – spełnienie jednej z obietnic wyborczych, lobbowany prze tzw. Kongres Kobiet. O tym, że ta idea jest bezsensowna utwierdziła mnie w tym tygodniu audycja w jednej ze stacji radiowych. Działacz regionalny PO poinformował, że będą mieli ogromne problemy z budową list wyborczych w nadchodzących wyborach parlamentarnych, z racji braku kobiet w lokalnych strukturach. A że mają być parytety to sięgną po zaciąg… do grona tzw. „celebrytek”. Szczyt szczytów, albo inaczej  - szczyt głupoty. Pytam – po co mają być te parytety? Jestem za udziałem kobiet w polityce na wszystkich szczeblach. Jest ich za mało. To fakt. Ale nie chcę by były to osoby przypadkowe. Umieszczanie na listach aktorek, modelek, piosenkarek i kobiet sportu, po to tylko by zachować parytety jest dla mnie niezrozumiałe i z pewnością nie zmierza do realizacji zakładanych celów. Porównam to do wolnego rynku – liczy się konkurencja, o tym kto zwycięży mają decydować klienci!
P.S. Pisząc powyższe słowa usłyszałem w „Faktach”, że Pani Magdalena Środa zaczyna wspominać coś o parytetach w biznesie:) Proponuję ustalić jeszcze parytety w kolejkach w supermarkecie i w kolejkach po bilety na dworcach PKP – tam też pewnie nie ma równości!

ŚWIAT
A w Afryce wrze! I wcale się nie dziwię, bo podział Afryki za pomocą mapy, ołówka i linijki będzie jeszcze długo dawał o sobie znać. Szkoda tych, którzy giną walcząc o wolność.
A w Belgii już ponad 8 miesięcy po wyborach nie powołano rządu… i radzą sobie ludki kochane:) Jednak nie wyciągałbym pochopnych wniosków – u nas taki eksperyment raczej by się nie powiódł!

5 komentarzy:

 1. Marian Rogenbuk nie wziął udziału w głosowaniu pewnie dlatego, że usłyszał po co przyszedłem na sesję RM. A przyszedłem po to, aby zobaczyć jak głosują radni z mojego okręgu. Nie omieszkam przy najbliższej okazji na zebraniu Samorządu Osiedla ustosunkować się do "wyprowadzania" miejskich funduszy i lokowania ich w nie naszych inwestycjach. Ciekawe jaka będzie reakcja mieszkańców dobijających się od lat o zaspokojenie przez wspólnotę samorządową ich potrzeb.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. (Poprzedni komentarz usunąłem ponieważ do jednego z nazwisk wkradł się błąd)
  Co do głosowania w kwestii dodatkowych pieniędzy na most. Dwóch radnych nie wzięło udziału w głosowaniu: Marian Rogenbuk (wyszedł z sali) i Edward Gabryś (nie był obecny na sesji- prawdopodobnie był chory.) Czterech radnych wstrzymało się od głosu: 4 radnych PIS i Krzysztof Haliżak. 15 radnych było "za"(w tym Piotr Pawlicki i Andrzej Mielke).

  OdpowiedzUsuń
 4. Czterech radnych wstrzymujących się to: 3 radnych PIS i K. Haliżak. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam wśród blogerów, panie Bartku. Będę śledził. Pozdrawiam. Radek Sawicki

  OdpowiedzUsuń