niedziela, 31 lipca 2011

Po dłuższej przerwie…
Chojnice
Miniony tydzień to nadzwyczajna sesja RM. I cóż się dowiedzieliśmy – Centrum Park to „niecka bez dna” i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Boli mnie, że już od kilku lat temat finansowania Parku wraca jak bumerang. Plany naprawcze powinny być już dawno w przypadku tej instytucji realizowane, a nie odkładane na przyszłość. Każde opóźnianie decyzji w tym przypadku niesie za sobą dodatkowe koszty. Tylko czy obecna RM będzie w stanie podjąć jakieś konkretne decyzje?
Poza tym – wójtowie listy piszą! Już powoli zaczyna mnie wkurzać ten poziom dyskusji między naszymi włodarzami. Dlaczego nie potrafią usiąść ze sobą i porozmawiać bez angażowania w to lokalnych mediów. Każdy z  nich jest Panem na swoich włościach i dobrze byłoby, aby na tym się skoncentrowali. Z pewnością będzie to korzystniejsze dla wszystkich.

Polska
Od kilku dni żyjemy informacjami z opublikowanego Raportu Komisji Millera. Czas jego publikacji zdecydowanie spóźniony, wnosi niewiele nowych elementów, które nie były znane już wcześniej. Brak odpowiedzialności tych, którzy zawinili. Dymisja Ministra Klicha to zdecydowanie za mało.

Świat
Kryzys w Grecji. Widmo kryzysu w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech. W USA toczy się dyskusja nad podjęciem decyzji w sprawie możliwości zwiększenia zadłużenia. I co z tego wszystkiego wynika? Wydawałoby się, że nic, bo przecież nam nikt nic z kieszeni nie zabiera. Żyjemy dalej, nie przejmując się niczym. Mam nadzieję, że Polska unikanie tego problemu, ale patrząc na rządzących boję się, że może być inaczej. Myślimy krótkoterminowo! Decyzje podejmowane teraz powinny brać pod uwagę ich konsekwencje w przyszłości. Najlepszy przykład to reforma emerytalna z 1999 roku. Była bardzo odważna, wręcz rewolucyjna. Rzeczywiście była przyszłościowa, ale jakoś z realizacją nam nie poszło. Zakładała powstanie jednego systemu emerytalnego, powszechnego dla wszystkich. Bez wcześniejszych emerytur, bez emerytur branżowych, itd. Jak się skończyło – wszyscy wiemy. A jak to robią inni? Polecam zapoznać się jak myślą o przyszłości w niektórych państwach arabskich, jak np. w Arabii Saudyjskiej, tworząc specjalne fundusze na rzecz przyszłych pokoleń. Inna kultura, inne zwyczaje, ale w tym miejscu muszę niestety zgodzić się ze słowami przypisywanym Otto von Bismarckowi – „Tylko ludzie głupi uczą się na własnych błędach. Ludzie mądrzy – uczą się na błędach cudzych.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz